Jak hospodařit s penězi

Hlavní foto Megapůjčky.cz
Mega-půjčky.cz - Logo

Mega-půjčky.cz > Články > Jak hospodařit s penězi

Jak hospodařit s financemi


Jak hospodařit s financemi a kde ušetřit, to jsou otázky které si určitě položil každý. Nejenom ten, který se dostal do finančních problémů. Proto přinášíme pár rad, jak na to.

1) Kolik vyděláváte

Pro dobré hospodaření s penězi je důležité, aby jste věděli za co utrácíte. Musíte mít přehled nad vašimi výdaji. Zjistěte, kolik peněz každý měsíc vyděláváte. U fixního platu je to jednoduché. Pokud jste živnostník, spočítejte si průměr třeba za poslední 4 měsíce.

2) Za co utrácíte

V první fázi je dobré si všechny výdeje psát a pak spočítat za co své peníze za celý měsíc vynakládáte. Stačí se podívat na tento přehled jednou za měsíc, zhodnotit situaci a díky tomu můžete ušetřit mnoho peněz.

3) Rozpočet

Když máte přehled vašich výdajů, je třeba zjistit i výši vašich příjmů. Do výdajů je třeba zahrnout i jednorázové výdaje např. v podobě záloh na kroužky pro děti. Nájem, pojištění, splátky, benzín - to jsou výdaje, které se opakují každý měsíc. Zapiště si také každodenní výdaje jako je jídlo anebo zábava. Ve výsledku rozpočtu by měly být příjmy vždy vyšší než výdaje. Jak sestavit rodinný rozpočet?

4) Správné hospodaření

Díky tomuto přehledu máte snadné porovnání nad vašimi výdaji a také to, kolik vám zbude peněz do výplaty. Pokud ovšem výdaje převyšují na příjmy, musíte zapřemýšlet nad tím, které výdaje lze oželet a utrácet jen za ty, které jsou nezbytné. Správné hospodaření je cesta z mínusových čísel.

5) Nechejte si rezervu

Každý měsíce se může přihodit neočekávaná situace, ať už pozitivní jako výdaj na oslavu nebo koupě dárku nebo negativní v podobě porouchaného spotřebiče v domácnosti. Měla by se v rozpočtu najít částka i na tyto věci. Když se za daný měsíc nic takového nestane, budete mít na konci měsíce peníze navíc.

6) Nakupujte s rozvahou

Po celý rok nás obchody lákají na akční nabídky, mimořádné slevy a levné zboží. Nenechat se zlákat může být těžké. Vyplatí se vzít rozum do hrstí a před nákupy přemýšlet. Udělejte si seznam věcí, které opravdu potřebujete a s tím můžete vyrazit na nákupy. V obchodech je kromě akčního zboží také nabídka základních výrobků, které mohou být daleko dražší než jinde. A tak vás nákup ve finále může vyjít nastejno nebo ještě dráž. Dobrá rada na závěr může být ta, že si do peněženky vezměte jen určitou hotovost a tak neutratíte víc, než máte.


Vloženo 25. 1.2017
www.Mega-pujcky.cz © 2023 SIALINI, spol. s r.o., všechna práva vyhrazena. | Informace o provozovateli a webu
| Typy půjček | Poskytovatelé půjček | Články | Mapa stránek | Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Kopírování textů a článků bez písemného souhlasu je zakázáno.
Nejsme poskytovatelem ani zprostředkovatelem půjček.