Princip oddlužení fyzické osoby a občanů

Hlavní foto Megapůjčky.cz
Mega-půjčky.cz - Logo

Mega-půjčky.cz > Oddlužení fyzické osoby

Podstata oddlužení


S termínem oddlužení se můžeme v poslední době setkávat stále častěji. Se zhoršenou finanční situací se potýká obrovské množství lidí, jedinou záchranou je pro ně půjčka. Pokud však nejsou schopni pravidelně splácet, jejich dluhy velmi rychle rostou a mohou se až několikrát znásobit. Potom jedinou možností, jak tuto nepříznivou situaci vyřešit je oddlužení.

Kdy přemýšlet o oddlužení

Každý pozná sám, kdy jsou jeho finanční problémy a dluhy již tak velké, že je potřeba začít okamžitě jednat. Zkuste si odpovědět na několik otázek. Je ve vašich silách řešit vaše závazky vůči aktuálním věřitelům? Sjednáváte nové půjčky za účelem splacení starších závazků? Hrozí vám exekuce nebo soudní proces? Zdá se vám vaše finanční situace jakýmsi začarovaným kruhem, který nemá řešení? Pokud jste na většinu těchto otázek odpověděli v negativně, je ten nejvyšší čas začít uvažovat o oddlužení. S novelou občanského zákoníku vstoupila v platnost nová pravidla pro oddlužení.

Princip oddlužení

Prvním krokem je pokud možno zachování klidu. Je třeba se snažit nejprve dohodnout se všemi věřiteli na postupném splácení dluhu za rozumných podmínek. Zde je třeba dospět k určitému kompromisu mezi vámi a věřitelem. Někdy je to poměrně náročný proces, ale je třeba se o něj alespoň pokusit. Pokud máte nějaký majetek, je na místě rozhodně popřemýšlet o jeho prodeji, alespoň částečném. Je tak třeba se určitým způsobem uskromnit. Pokud máte více dluhů, je dobré popřemýšlet o konsolidaci půjček, tedy o sloučení dluhů do jednoho celku.

Oddlužení jednorázově nebo postupně

Oddlužení lze provést buď jednorázově, nebo striktním plněním splátkového kalendáře zpravidla v době pěti roků. O konečném způsobu rozhodne věřitel nebo soudní proces. V průběhu celého procesu oddlužení je dlužník zaregistrován do insolventního rejstříku, který upravuje ministerstvo spravedlnosti. Až do konce oddlužení jsou veškeré uvedené údaje o dlužníkovi veřejně přístupné.

Vloženo 11. 6. 2014

www.Mega-pujcky.cz © 2023 SIALINI, spol. s r.o., všechna práva vyhrazena. | Informace o provozovateli a webu
| Typy půjček | Poskytovatelé půjček | Články | Mapa stránek | Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Kopírování textů a článků bez písemného souhlasu je zakázáno.
Nejsme poskytovatelem ani zprostředkovatelem půjček.