Rizika při ztrátě občanského průkazu

Hlavní foto Megapůjčky.cz
Mega-půjčky.cz - Logo

Mega-půjčky.cz > Články > Rizika při ztrátě OP

Rizika při ztrátě osobních dokladů


Noste doklady na bezpečném místě

Ztráta a odcizení osobních dokladů je vždy nepříjemností, zvlášť pokud se dostanou do nepovolaných rukou. Leckdy si ale za to můžeme sami svou neopatrností, když doklady nosíme v pootevřené kabelce nebo volně po kapsách. Zvláště ztráta občanského průkazu s sebou nese velká rizika, o kterých Vám právě teď povíme víc.

1. Zneužití údajů - úvěr

Ztrátu občanského průkazu (OP) ihned nahlaste na úřadu obce s rozšířenou působností a odcizení na Policii ČR. Nečekejte den nebo dva, až bude po víkendu nebo budete mít cestu kolem, protože mezitím si podvodníci mohou sjednat úvěry na Váš doklad. Zejména u nebankovních společností je pak těžké se z dluhů vymanit. Ani po nahlášení ztráty ale nemáte jistotu, že někdo nezneužije Vaše údaje a nepoužije je k vytvoření falešných dokladů.

2. Zneužití údajů – jízda na černo

Odcizené občanské průkazy často zneužívají černí pasažéři, kteří se jimi prokazují u revizorů nebo z nich čerpají údaje, ale pokuty samozřejmě neplatí. V tom horším případě může být doklad využit pro trestnou činnost a ani včasné nahlášení jeho ztráty nebo odcizení Vás neochrání od výslechů na Policii ČR.

3. Zneužití údajů – přes internet

Hrozbu představuje zadávání citlivých údajů na internetu, kde snadno můžete přijít o identitu. Vyvarujte se vyplňování osobních údajů, jako je rodné číslo nebo číslo OP a kdekoli se to dá obejít, uvádějte pouze datum narození a číslo řidičského průkazu. Pokud není vyhnutí, osobní údaje uvádějte jenom na internetových stránkách zabezpečených pomocí protokolu SSL, které poznáte podle začátku adresy „https://“.

Ověřit údaje ano, kopírovat ne

Občanský průkaz nikdy nedávejte z ruky nebo ho mějte neustále na očích. Za žádnou cenu jej nenechávejte v zástavě – hrozí postih nejen Vám, ale i druhé straně. Nepůjčujte průkaz k okopírování ani skenování, pouze jej předložte k ověření údajů. A nezapomeňte, že ze zákona máte povinnost OP chránit před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením a zneužitím.

Vloženo 8.9.2016
www.Mega-pujcky.cz © 2023 SIALINI, spol. s r.o., všechna práva vyhrazena. | Informace o provozovateli a webu
| Typy půjček | Poskytovatelé půjček | Články | Mapa stránek | Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Kopírování textů a článků bez písemného souhlasu je zakázáno.
Nejsme poskytovatelem ani zprostředkovatelem půjček.