RPSN - roční procentuální sazba nákladů

Hlavní foto Megapůjčky.cz
Mega-půjčky.cz - Logo

Mega-půjčky.cz > Co je to RPSN

Co je to RPSN - roční procentuální sazba nákladů


RPSN je zkratka, která značí roční procentuální sazbu nákladů po mocí níž má každý ihned přehled a informaci, kolik skutečně za danou půjčku celkem ročně zaplatí navíc. Jde o jedinečnou hodnotu, kterou lze využít při porovnávání a výběru té nejlevnější půjčky.

Roční procentuální sazba nákladů je náklad půjčky

Roční procentuální sazba nákladů je kompletním a komplexním ukazatelem. Všechny platby, které souvisejí s danou půjčkou, jsou právě v této hodnotě zahrnuty. Jde především o poplatky za vedení účtu, za splácení, za provozování a další nejrůznější druhy poplatku, které si mohou jednotlivé banky navíc počítat podle svých obchodních podmínek.

Do roční procentuální sazby nákladů samozřejmě patří i úroková sazba půjčky. Právě úrokovou sazbou se často řada společností ohání a uvádí ji na reklamních předmětech. To je ale nedostatečné. Každá reklamní plocha, která má ve svém obsahu uvedenou nějakou formu půjčky, musí obsahovat nejenom úrokovou sazbu, ale především roční procentuální sazbu nákladů - RPSN - pro porovnávání.

RPSN ze zákona

Roční procentuální sazbu nákladů je nutné uvádět ze zákona. Právě zákon stanovuje povinnost na každém reklamním předmětu souvisejícím s úvěrovým produktem a obsahující úrokovou sazbu uvádět RPSN. Protože pouze úroková míra nedává potřebné informace. Je to pouze RPSN, která dává komplexní pohled na náklady půjčky. Právě díky tomuto všeobecnému pohledu je možné půjčky mezi sebou porovnávat napříč celým finančním trhem a to velmi snadno a rychle.

Sazba je uváděna v procentech, takže jde o znormovaný tvar, který je opravdu velmi jednoduše porovnatelný. Díky tomuto jednoduchému porovnání má každý potenciální žadatel o půjčku ihned při čtení prvních řádků o půjčce šanci se rozhodnout a hrubě vyhodnotit danou půjčku. Samozřejmě že do hry vstupuje ještě celá řada faktorů, ale RPSN může jako prvotní ukazatel srovnání rozhodně velmi napovědět. Rozhodně doporučujeme na tento parametr při volbě půjčky nezapomínat.


Vloženo 11. 3. 2013
www.Mega-pujcky.cz © 2024 SIALINI, spol. s r.o., všechna práva vyhrazena. | Informace o provozovateli a webu
| Typy půjček | Poskytovatelé půjček | Články | Mapa stránek | Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Kopírování textů a článků bez písemného souhlasu je zakázáno.
Nejsme poskytovatelem ani zprostředkovatelem půjček.